Depresja dziecięca. Jak rozpoznać pierwsze symptomy ?

Depresja dziecięca to coraz częściej spotykany problem. Niestety żyjemy w dobie braku czasu dla najbliższych , mediach społecznościowych, czasie spędzanym samotnie w zaciszu domu przy komputerze, tablecie, telefonie . Rozmawiamy dużo mniej niż dawniej, a dzieci często więcej piszą smsów do rodziców niż w rzeczywistości rozmawiają face to face.

Jak rozpoznać pierwsze symptomy depresji u dziecka ?

1 Dziecko często skarży się na ból

Dzieci cierpiące na depresję często skarżą się na przewlekłe bóle. Bóle brzucha, nudności , wymioty czy kołatanie serca – zdarza się, że nie są wiązane z przezywanym stanem emocjonalnym dziecka. Zdarza się również, że dziecko nie potrafi wyjaśnić rodzicom czy lekarzowi co dokładnie boli – ból nie jest identyfikowany z konkretną częścią ciała . W depresji mogą występować zaburzenia somatyczne , które utrudniają postawienie prawidłowej diagnozy.

2. Brak apetytu lub objadanie się

U dzieci , które zmagają się z depresją zauważa się wahania wagi. Czasem jest to zwiększona chęć na jedzenia a czasem brak apetytu. Skutkuje to brakiem jedzenia przez dzieci lub odwrotnie jedzą zbyt dużo. Zdarza się też że dzieci zajadają smutki spożywając większe ilości słodyczy. Podobnie jak dorośli , którzy nie raz zmagając się z depresją przysiadają przy pudełku lodów czy paczce chipsów.

3. Nadwrażliwość dziecka

Depresja dziecięca objawia się również nadmiernymi reakcjami dziecka na codzienne problemy. Dzieci te częściej wpadają w szał lub narzekają , marudzą więcej niż zwykle. Często rodzice myślą wówczas że jest to okres buntu – tym czasem z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Dziecko marudliwe staje się bardziej kłótliwe – powoduje to jeszcze większą frustrację – narastającą w dziecku.

4. Dziecko nie chce bawić się z rówieśnikami

Dzieci zmagające się z depresją – mogą nie chcieć bawić się z koleżankami, kolegami z którymi dotychczas nie rozstawali się. Coraz częściej dziecko, nastolatek chce pozostawać w domu – a najlepiej w swoim pokoju. Im głębsza depresja tym dziecko bardziej stroni od ludzi, nie chce wstawać do szkoły z rana, zaniedbuje naukę, unika codziennych aktywności które kiedyś wyraźnie sprawiały dziecku radość.

5. Przepraszanie

Ciągłe przepraszanie – to sygnał jednego z głównych objawów depresji – obniżonego poczucia własnej wartości.  Gdy dziecko przeprasza za wszystko co zrobiło, co ktoś zrobił. Zdarza się że dzieci mają również problem ze skupieniem uwagi co wówczas znacząco obniża możliwości naszych pociech.

6. Trudność z podejmowaniem decyzji.

Maluch nie może się zdecydować- gdy dziecko coraz dłużej podejmuje decyzje , gdy nie wie co wybrać np jaki smak czekolady chce. Według psychiatrów dziecięcych dzieci zmagające się z depresją nie potrafią się zdecydować. Nastolatkowie również zmagają się z tego typu trudnościami – co włożyć , w czym iść do szkoły ? A brak ulubionej bluzki , bo akurat jest w praniu może doprowadzić do gigantycznej histerii. Lęk i poczucie niepokoju towarzyszące nastolatkowi sprawia że nie potrafią określić problemu i powiedzieć z czego wynika ich złe samopoczucie.

Co powinno wzbudzać naszą czujność ?

  • niezidentyfikowany ból
  • senność lub skrócony sen
  • brak apetytu lub objadanie się
  • utrata zainteresowań
  • brak chęci do kontaktu z rówieśnikami – wycofanie

Niezidentyfikowana i nie leczona depresja dziecka znacząco nasila się w okresie adolescencji , stając się trudniejszą do zwalczenia.

Obserwujmy dzieci i bądźmy czujni – nie każda nieprzespana noc, trudność z wyborem nowej szkoły czy chęć na coś słodkiego musi oznaczać początki depresji. To co najważniejsze tak naprawdę to dbanie o bliskie relacje z dzieckiem , rozmowa o tym co miłe i fajne , ale i o tym co przyprawia dzieciom łzy – wyrażanie i akceptacja emocji nie tylko tych radosnych, ale i złości czy smutku to droga do głębi dziecka.  Gdy w domu wyrażanie emocji jest zabronione , a rozmowa o uczuciach to temat tabu – dużo trudniej jest zauważyć, ale i pomóc dziecku gdy tego potrzebuje.

 

opracowanie Marzena Rusiłowicz – psycholog dziecięcy, terapeuta

Menu