Pierwsza wizyta.
Wizyta u fizjoterapeuty może być nowym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Jeśli udajesz się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty mamy dla ciebie kilka wskazówek jak się na nią przygotować ponieważ dobre samopoczucie naszego malucha wpływa na jakość naszej wizyty i efekty terapii.
Aby skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej nie potrzebujesz żadnego skierowania.
Co powinieneś wziąć?
Jeśli posiadasz weź ze sobą dokumentację medyczną dziecka:
- historię medyczną dziecka,
- wyniki badań obrazowych (np. RTG, USG, MRI),
- wypisy ze szpitala (jeśli dotyczy),
- listę leków przyjmowanych przez dziecko.
O czym warto pamiętać?
Dziecko powinno być co najmniej godzinę po ostatnim posiłku
Warto zastanowić się o jakiej porze maluch będzie w najlepszym nastroju i o tej godzinie umówić wizytę. Nie planuj innych zajęć bezpośrednio po niej, aby uniknąć pośpiechu i stresu.
Dzieci starsze powinny mieć wygodną bieliznę i ubranie sportowe, które umożliwi swobodne poruszanie się i nie będzie krępowało ruchów podczas badania i ćwiczeń.
Dziecko nie może być chore – my dorośli jak jesteśmy chorzy nie trenujemy na siłowni.
W dniu szczepienia nie przychodzimy na wizytę fizjoterapeutyczną, warto jest także odczekać kolejne 2-3 dni.
O czym jeszcze warto pomyśleć?
Zapisz wszystkie pytania i obawy, które chcesz omówić z fizjoterapeutą. Może to dotyczyć:
- konkretnych objawów, które zaobserwowałeś u dziecka,
- codziennych czynności, które sprawiają dziecku trudność,
- celów, jakie chcielibyście osiągnąć dzięki terapii.
Warto mieć ze sobą dodatkowe pampersy czy pieluszki tetrowe. Jeśli dziecko ma ulubioną zabawkę, weź ją ze sobą, aby pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo.
Oswajaj dziecko z tym co je czeka na miejscu.
Opowiedz dziecku jak będzie wyglądała wizyta – pomoże to w zredukowaniu stresu i przygotuje dziecko na nową sytuację. Wytłumacz, że fizjoterapeuta to przyjazna osoba, która pomoże mu poczuć się lepiej. Możesz użyć prostych słów i przykładów, aby dziecko nie czuło się przestraszone. Opowiedz o ćwiczeniach i zabawach, które mogą być częścią terapii.
Jak wygląda wizyta?
Fizjoterapeuta może poprosić Cię o asystowanie podczas niektórych ćwiczeń lub pokazać, jak wykonywać je w domu. Bądź gotowy na aktywne uczestnictwo w terapii
Podczas wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad na temat rozwoju niemowlęcego dziecka więc jeśli jest taka potrzeba warto go sobie przypomnieć. Poruszy także takie kwestie jak powód wizyty, stan zdrowia dziecka oraz historia choroby. Przeanalizuje środowisko w jakim znajduje się nasza pociecha; zbyt miękkie, lub śliskie podłoże może powodować powstanie nieprawidłowych wzorców rozwojowych.
Podczas wizyty osoba badająca oceni napięcie mięśniowe, zakresy ruchomości stawów, umiejętności motoryczne dziecka, symetrię ciała. U starszych pacjentów przeanalizuję postawę ciała oraz wzorce ruchu.
Pod koniec wizyty fizjoterapeuta prawdopodobnie zaproponuje plan dalszej terapii. Bądź gotowy na robienie notatek i zadawanie pytań dotyczących zaleceń.
Przede wszystkim nie stresuj się rodzicu.
Pamiętaj, że poradnia Rozwiń Skrzydła specjalizuje się w pracy z dziećmi, więc personel jest przygotowany na różne reakcje małych pacjentów. Nie stresuj się, jeśli dziecko będzie nieśmiałe lub niechętne do współpracy – to normalne. Najważniejsze to pozytywne nastawienie i otwartość na współpracę z terapeutą.
Odpowiednie przygotowanie do wizyty fizjoterapeutycznej może znacząco wpłynąć na jej przebieg i efektywność. Dzięki tym wskazówkom Ty i Twoje dziecko będziecie gotowi na owocne spotkanie w Naszej poradni.
Karolina Dolińska – Kierownik rehabilitacji, Fizjoterapeuta, Terapeuta NDT-Bobath